Hvad er FPS?
Når du kigger på gaming-PC'erne hos SharkGaming, vil du på mange kategorisider se farverige FPS-indikatorer under hvert produkt. De er her for at gøre det nemmere for dig at vælge den rigtige PC til det spil, du elsker. Denne side forklarer præcis, hvad du ser, og hvordan du bruger det.
FPS kort fortalt
FPS (Frames Per Second) er det antal billeder, dit grafikkort producerer i løbet af ét sekund. Jo højere tal, jo mere flydende og responsivt føles spillet. Hvert spil har dog sit eget krav til, hvornår FPS er "godt nok" — et konkurrencepræget skydespil som Counter-Strike 2 kræver langt højere FPS end et langsomt rollespil. Det er derfor vi viser spil-specifikke farve-indikatorer fremfor ét samlet tal.
Hvor kommer FPS-tallene fra?
Vi henter FPS-tallene fra en anerkendt benchmark-database. Den bygger på reelle målinger af specifikke CPU- og GPU-kombinationer og beregner ud fra dem den forventede FPS i populære spilopløsninger (1920 × 1080, 2560 × 1440, 3440 × 1440, 3840 × 2160) ved henholdsvis medium og høje grafikindstillinger. Ikke alle kombinationer er målt direkte, så tallene er estimater. Vi opdaterer løbende vores data, så du altid ser opdaterede estimater.
Opløsning
Vælg den opløsning som matcher opløsningen på den skærm du vil spille på. Jo højere opløsning, desto bedre grafikkort/CPU kræves. Nogle spil kræver mere fra grafikkortet end CPU'en, mens andre spil er omvendt i deres krav.
Grafiske indstillinger
Vælg det grafiske niveau du forventer at spille på. Høj grafisk indstilling kræver bedre grafikkort/CPU. Nogle spil kræver mere fra grafikkortet end CPU'en, mens andre spil er omvendt i deres krav. Nogle spil har flere indstillinger end Medium og Høj, men disse er de mest almindelige og er fælles for de fleste spil, hvilket gør det lettere at sammenligne FPS på tværs af spil.
Sådan bruger du FPS-værktøjet
-
Find det spil du spiller mest.
-
Sæt den opløsning og grafiske indstillinger du ønsker at spille på, eller behold standardindstillingerne.
-
Brug farverne til at se, om PC'en er anbefalet.
Ikke anbefalet Acceptabelt AnbefaletSe farverne på PC'erne herunder.
-
Skift imellem FPS og farvebeskrivelse
-
RGB
Max Bite Extreme Gaming PC
En enkel vej ind i PC-gaming uden unødvendige tilvalg
AMD Ryzen 5 5500F 6 x 3/Up to 4.4 GHz Nvidia GeForce RTX 3050 6GB 16GB 3200MHz DDR4 RAM 1000GB NVMe M.2 SSD Windows 11 Home Kan konfigureres med WiFiFra 6.999 DKKProduktionstid: 2-4 hverdage -
RGB
Shark Bloodlust Gaming PC
Et sikkert valg til gaming, studie, arbejde og hverdagsbrug
Intel Core Ultra 5 245KF 6p x 3.6/5.2 GHz Nvidia GeForce RTX 5060 Ti 8GB 16GB 4800MHz DDR5 RAM 1000GB NVMe M.2 SSD Windows 11 Home Kan konfigureres med WiFiFra 12.999 DKKProduktionstid: 2-4 hverdage -
RGB
Shark RGBeast Gaming PC
Alt den seriøse gamer har brug for i én gaming-PC
AMD Ryzen 7 9800X3D 8 x 4.7/5.2 GHz AMD Radeon RX 9070 XT 16GB 32GB 4800MHz DDR5 RAM 1000GB NVMe M.2 SSD Windows 11 Home Konfigureret med WiFiFra 20.999 DKKProduktionstid: 2-4 hverdage
Hvad betyder farverne?
Vi bruger tre farver til hurtigt at vise, hvor godt en PC klarer sig i et bestemt spil:
Ikke anbefalet
PC'en vil kæmpe med dette spil. Du vil sandsynligvis opleve hakken og lav billedhastighed.
Acceptabelt
PC'en kan afvikle spillet, men du vil muligvis mærke det i perioder med meget action.
Anbefalet
PC'en leverer høj og stabil FPS. Du vil opleve en flydende og behagelig spiloplevelse.
FPS-grænseværdier pr. spil
Tabellen herunder viser, hvilke FPS-tærskler vi bruger til at bestemme farven på indikatoren for hvert spil. Tærsklerne gælder uanset opløsning og grafiske indstillinger. Det er PC'ens forventede FPS, der ændrer sig, når du skifter indstillinger.
| Spil | Ikke anbefalet | Acceptabelt | Anbefalet |
|---|---|---|---|
| Apex Legends | < 60 | 60–149 | ≥ 150 |
| Baldurs Gate 3 (BG3) | < 30 | 30–44 | ≥ 45 |
| Battlefield 2042 | < 60 | 60–89 | ≥ 90 |
| Call of Duty: Black Ops 6 | < 45 | 45–74 | ≥ 75 |
| Call of Duty: Modern Warfare II | < 60 | 60–89 | ≥ 90 |
| Call of Duty: Warzone 2.0 | < 60 | 60–119 | ≥ 120 |
| Cities: Skylines II | < 30 | 30–44 | ≥ 45 |
| Counter-Strike 2 (CS2) | < 100 | 100–164 | ≥ 165 |
| Cyberpunk 2077 | < 45 | 45–64 | ≥ 65 |
| Destiny 2 | < 45 | 45–74 | ≥ 75 |
| Diablo IV | < 45 | 45–64 | ≥ 65 |
| Dota 2 | < 60 | 60–149 | ≥ 150 |
| Elden Ring | < 45 | 45–64 | ≥ 65 |
| Escape From Tarkov | < 60 | 60–119 | ≥ 120 |
| F1 23 | < 60 | 60–89 | ≥ 90 |
| FIFA 23 | < 45 | 45–59 | ≥ 60 |
| Fortnite | < 60 | 60–119 | ≥ 120 |
| Grand Theft Auto V (GTA5) | < 60 | 60–99 | ≥ 100 |
| Spil | Ikke anbefalet | Acceptabelt | Anbefalet |
|---|---|---|---|
| Hogwarts Legacy | < 30 | 30–59 | ≥ 60 |
| League of Legends (LoL) | < 60 | 60–149 | ≥ 150 |
| Lost Ark | < 45 | 45–89 | ≥ 90 |
| Microsoft Flight Simulator 2020 | < 30 | 30–59 | ≥ 60 |
| Monster Hunter: World | < 45 | 45–89 | ≥ 90 |
| Overwatch 2 | < 60 | 60–119 | ≥ 120 |
| PlayerUnknown's Battlegrounds | < 60 | 60–99 | ≥ 100 |
| Red Dead Redemption 2 | < 30 | 30–59 | ≥ 60 |
| Rocket League | < 60 | 60–119 | ≥ 120 |
| Rust | < 60 | 60–99 | ≥ 100 |
| Star Wars Jedi: Survivor | < 45 | 45–59 | ≥ 60 |
| Starfield | < 30 | 30–59 | ≥ 60 |
| Valheim | < 45 | 45–64 | ≥ 65 |
| Valorant | < 100 | 100–164 | ≥ 165 |
| Warhammer 40,000: Space Marine 2 | < 45 | 45–74 | ≥ 75 |
| World of Tanks | < 45 | 45–89 | ≥ 90 |
| World of Warcraft (WoW) | < 45 | 45–89 | ≥ 90 |
Ofte stillede spørgsmål
Er FPS-tallene garanterede?
Nej — vores tal er estimater baseret på benchmark-data. Reelle resultater kan variere afhængigt af driverversioner, baggrundsprogrammer og specifikke spilindstillinger.
Hvad er et godt FPS-tal?
Det afhænger af dit spil og din skærm. 60 FPS er et acceptabelt minimum for de fleste spil. 144 FPS er det anbefalede minimum til kompetitivt gaming, og 240 FPS+ er professionelt niveau.
Gælder FPS-indikatoren for alle produkter?
Nej, FPS-indikatoren vises kun på gaming-PC'er og bærbare computere.
Kan jeg se FPS for en anden opløsning?
Ja — brug indstillingsknappen i FPS-vælgeren til at skifte mellem 1080p, 1440p, ultrawide og 4K, samt medium og høj grafik.
Kan det faktiske FPS afvige fra det angivne?
Angivet FPS (Frames Per Second) er et gennemsnit, og mange faktorer spiller ind. Det kan derfor variere meget i forhold til gennemsnittet — alt efter hvor mange applikationer du har kørende i baggrunden, om du benytter mods i spillet, og om du har en ren Windows-installation. Den angivne FPS er en beregnet og vejledende FPS for kombinationen af grafikkort og CPU.